Zaloguj

PANEL LOGOWANIA

Login*
Hasło*
Pamiętaj mnie

Wspomnienie o Henryku Wick

Wspomnienie o Henryku Wick

Henryk WickHenryk Ginter Wick urodził się 19.02.1933r. w Bydgoszczy, zmarł 03.10.2010r. w Bydgoszczy z Ojca Filipa i Matki Józefy z domu Wiśniewskich. Szczególnie uroczysty pogrzeb przy udziale licznego grona przyjaciół i przedstawicieli organizacji z którymi Zmarły współpracował, miał miejsce 07.10.2010r. na cmentarzu NSPJ w Bydgoszczy. Poruszający moment pożegnania, to dźwięk dzwonków rowerowych używanych przez członków klubu RAMA76 i GRYF.

Całe swoje dorosłe życie poświęcił On turystyce i do samego końca był czynnym turystą. Zmarły żył maksymą „Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia”. Lata młodzieńcze to fascynacja harcerstwem, co było szkołą życia i społecznych zachowań, tak bardzo przydatnych w Jego późniejszej działalności. Henryk Wick w latach 1950-1952  był Kierownikiem Sekcji Kolarskiej KS Unia Bydgoszcz. Sprawował też funkcję Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej KOT PTTK w latach 1954-1957. Z chwilą przemian organizacji jednostek turystyki kwalifikowanej został On pierwszym historycznym Przewodniczącym Koła Terenowego nr 7 w Bydgoszczy w zakresie turystyki kolarskiej. Koło to w 1961 przyjęło nazwę TURKOLE.

Czytaj więcej...

Wspomnienie o Zbigniewie Borońskim

Wspomnienie o Zbigniewie Borońskim

Zbigniew BorońskiZbigniew Boroński urodził się 21.08.1934r. w Tczewie z Ojca Feliksa i Matki Władysławy z domu Heiman. Od 1938 zamieszkał z rodzicami w Bydgoszczy. Zdobył zawody elektroenergetyka i nauczyciela. Pierwsze fascynacje turystyczne dotyczyły ogólnie rozumianej turystyki wodnej i turystyki kolarskiej. Było to częściowo uzasadnione specyfiką Bydgoszczy - jako miasta nad Brdą i produkcyjnej stolicy polskiego kolarstwa. Jako 18-latek wstąpił do PTTK (17.05.1952) i od tego czasu wykazywał wybitną aktywność i wysokie umiejętności organizacyjne, tak w zakresie turystyki kolarskiej, jak i turystyki kajakowej.

Zbigniew Boroński należał do grona pionierów organizacji kolarstwa turystycznego w Bydgoszczy, zaś w ramach Koła Terenowego nr 7 PTTK, które to w 1961r. przekształciło się w Klub Turystyki Kolarskiej TURKOLE uprawiał z powodzeniem ten typ turystyki, uzyskując w 1958r. tytuł Przodownika Turystyki Kolarskiej nr 283. Okolicznością wspomagającą stałą fascynację Zbigniewa Borońskiego turystyką był fakt małżeństwa z Aleksandrą z domu Motylewską, równie zapaloną turystką. Z czasem wykrystalizowała się swoista specjalizacja Z. Borońskiego, a była to problematyka dróg rowerowych i ich znakowania. W tym zakresie osiągnął specjalizacje o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Czytaj więcej...